Warto się uczyć w Zespole Szkół Nr 1 w Zgierzu

Zespół Szkół Nr 1 w Zgierzu

Zespół Szkół Nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka w Zgierzu to szkoła z wieloletnią tradycją oraz nowoczesnym podejściem do kształcenia zawodowego młodzieży. Szkoła kształci uczniów w technikum, zasadniczej szkole zawodowej i liceum ogólnokształcącym. Oferta edukacyjna obejmuje takie kierunki kształcenia jak:  technik obsługi turystycznej, technik hotelarz, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik cyfrowych procesów graficznych, technik ekonomista oraz technik handlowiec. W ramach zasadniczej szkoły zawodowej kształcimy w zawodzie kucharz. Oferta szkoły jest szeroka i odpowiada istniejącemu zapotrzebowaniu na rynku pracy, placówka z sukcesem przygotowuje uczniów do wykonywania przyszłych zadań zawodowych.

Dzięki dużemu zaangażowaniu Pani Dyrektor Liliany Lipińskiej, nauczycieli oraz organu prowadzącego naszą szkołę,  od 2012r. realizujemy liczne projekty finansowane przez Unię Europejską. Jesteśmy wiodącą szkołą w powiecie zgierskim, która z dużym powodzeniem pozyskuje środki unijne. Uzyskane dofinansowania wykorzystywane są na rozwój szkoły, co przyczynia się do zwiększenia efektywności kształcenia oraz wspiera współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami. Posiadamy nowoczesne oraz profesjonalnie wyposażone sale dydaktyczne, a młodzież we wszystkich kierunkach kształcenia ma możliwość odbycia praktyk zawodowych za granicą. W bieżącym roku szkolnym, w ramach projektu Erasmus+, realizujemy praktyki zawodowe na terenie Hiszpanii oraz Irlandii. Uczniowie mają szanse nieodpłatnie realizować swoje pasje zawodowe oraz zwiedzać świat.

Nasza szkoła ma sprzyjającą lokalizację. Dojazd do placówki jest bardzo dobry, dzięki czemu naukę może tu pobierać młodzież ze Zgierza i Łodzi, a także okolicznych miejscowości. Dodatkowym atutem jest funkcjonująca przy szkole bursa.

Zespół Szkół Nr 1 to nowoczesna szkoła, która nie boi się trudnych wyzwań we współczesnym świecie. W związku z powyższym, organizujemy liczne akcje oraz konkursy, które dają możliwość kreatywnego rozwoju uczniów, a także uczą młodzież podejmowania mądrych decyzji i szybkiej adaptacji w zmieniającym się świecie.  Jesteśmy również uczestnikami licznych przedsięwzięć organizowanych w województwie łódzkim i nie tylko.

Dni Otwarte w andel’s Hotel Łódź

10 marca nasza szkoła wzięła udział w Open School Day, który już po raz trzeci zorganizował andel’s Hotel Łódź. Celem targów było zapoznanie uczniów szkół gimnazjalnych z ofertami edukacyjnymi szkół kształcących w kierunkach gastronomicznych, turystycznych i hotelarskich.

Podczas spotkania była możliwość obejrzenia czterogwiazdkowego, luksusowego hotelu, jakim jest andel’s, mieszczący się w budynku dawnej przędzalni Izraela Poznańskiego.Pracownicy pokazali hotel „od kuchni”, zaprezentowali poszczególne działy, można było także podziwiać kulinarne popisy Szefa Kuchni.

Na tle multimedialnej prezentacji o kierunkach kształcenia i sukcesach „Cezaka,” nasi uczniowie
z klasy IT (hotelarz) oraz II ZS (gastronomia), promowali naszą szkołę rozdając ulotki i odpowiadając na liczne pytania gimnazjalistów. Przygotowaliśmy również propozycję na wygląd wielkanocnego stołu, inspirując tym samym do samodzielnego dekorowania stołu podczas świąt.  Odwiedzający nas goście mogli spróbować wykonanych przez naszych uczniów wypieków wielkanocnych m.in. mazurków, które były pięknie ozdabiane na oczach gimnazjalistów. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz dekoracyjnego składania ręczników, który ma swoje korzenie w japońskiej technice orgiami, a dziś jest ważnym elementem zdobniczym pokoju hotelowego. Były więc łabędzie, słonie i inne ręcznikowe fantazje.

Nasze stoisko z pewnością wzbudziło duże zainteresowanie. Mamy nadzieję, że wśród gimnazjalistów odwiedzających andel’s Hotel Łódź znaleźli się przyszli uczniowie naszej szkoły.

Marzena Kordyl-Kołata, Violetta Nawrot