Konferencja 6 czerwca 2016 r.

Kończy się rok szkolny, czas na podsumowanie naszych działań. Taki cel przyświecał konferncji, która odbyła się 6 czerwca 2016 r.  pt.: „Doradztwo zawodowe i przedsiębiorczość, przedsięwzięcia i dobre praktyki“ w roku szkolnym 2015/2016”. W konferencji udział wzięli: Pani Barbara Suchara Wydział Edukacji UMŁ, dyrektorzy szkół, liderzy  wewnątrzszklnego systemu doradztwa edukacyjno – zawodowego wszystkich typów szkół, zainteresowani nauczyciele oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Ośrodek Dordztwa Zawodowego podjął w bieżącym roku szkolnym szereg nowych inicjatyw np.: prowadzenie doradztwa zawodowego na platformie e-lerningowej, organizacja Giełdy Pracy (pilotażowożowo zorganizowana w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2 w Łodzi) współorganizacja z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Łodzi Dni Doradztwa Zawodowego.

W trakcie konferencji prezntowano między innymi:

Dobre praktyki:

PG nr 40 – w którym powstała niekonwencjonalna „Pracownia Dobra”. oraz oferty szkoły adresowanej dla uczniów z trudnościami szkolnymi i działań doradczych prowadzonych przez doradcę zawodowego Ośrodka doradztwa Zawodowego;

PG nr 5, które przedstawiło kierunki współpracy z ODZ zakresie poradnictwa indywidualnego i grupowego, realizacji ciekawych rozwiązań edukacyjnych w obszarze doradztwa zawodowego np. „Co dalej po gimnazjum?”, „Turniej zawodoznawczy”, oraz jak prowadzone jest  kompleksowe wspieranie uczniów w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej poprzez udział w zajęciach w pracowniach ŁCDNiKP: Edukacji Przedzawodowej, Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji, Regionalnym Ośrodku Edukacji Mechatronicznej.

zaprezentowano różnorodność form doradztwa edukacyjno-zawodowego na przykładzie

współpracy z VIII Liceum Ogólnokształcącym poprzez wskazanie bezpośredniej pracy doradcy zawodowego z uczniami - rozmowy doradcze, zajęcia warsztatowe, wycieczki zawodoznawcze.

Akademia Liderów Kariery zaprezentowała projekty wykonane przez uczniów o tematyce

związanej z rynkiem pracy i karierą edukacyjno – zawodową. W zajęciach Akademii Liderów Kariery udział wzięli uczniowie – liderzy Szkolnych Ośrodków Kariery z łódzkich szkół ponadgimnazjanych: Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystyczno – Hotelarskich,

Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5, Zespołu Szkół Gastronomicznych, Zespołu Szkół

Przemysłu Spożywczego oraz XXVI Liceum Ogólnokształcącego.

Uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające ukształtowane podczas zajęć umiejętności.

Jak każdego roku ODZ zorganizował wiele konkursów związanych z poznawaniem i wyborem przyszłych zawodów. Na konferencji zaprezentowali sie laureaci konkursu  „O przyszłości marzę teraz …”, tj. uczennice Szkoły Podstawowej nr 141 w Łodzi, prezentujące zawód sędzia.